• media.page.imagelinktitleformat

GOTS/OCS/IVN Organik Pamuk İplik

GOTS/OCS/IVN Organik Pamuk İplik

Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerde her sene 20.000 insan gübreden kaynaklı zehirlenmelerden ölmektedir, ölümlerin büyük bir kısmı pamuk tarımında çalışan işçiler arasında meydana gelmektedir.Organik tarım yöntemi normal tarım yöntemlerine göre daha pahalı ve masraflıdır.

2003-2004 yıllarında, SKAL International’ın katkıları ile özel bir proje kapsamında işletmelerimizden birinin üretiminin tamamı %5 organik pamuk karışımlı hale getirilmiştir. Bu süreçte üretilen tüm iplikler %5 organik pamuk ihtiva etmesine rağmen, müşterilerimizden herhangi bir ilave ücret talep edilmemiştir. Bu proje ile amacımız Organik pamuk üretimini ve kullanımını yaygınlaştırmak ve çevre hassasiyetinin müşterilerimiz arasında tesis edilmesine katkıda bulunmak olmuştur.
Topkapı İplik olarak halen Ne 6/1 – Ne 36/1 karde ve Ne 6/1 – Ne 60/1 penye kalite ve Numara Aralıklarında %100 organik pamuk ve istenilen oranlarda diğer elyaflar ile karışımlı organik pamuk ipliği üretimi yapmaktayız.

Tüm üretimlerimiz GOTS, OCS ve IVN standartlarına göre ECOCERT Greenlife tarafından sertifikalandırılmaktadır.

GOTS Hakkında

Global Organik Tekstil Standardı Tüketicilerde yeterli güveni sağlayabilmek için, ham haddenin hasadından başlayarak, çevre ve sosyal sorumluluğu olan üretimden etiketlemeye kadar olan süreçte, tekstil ürünlerinin organik statüsünün garanti altına alınabilmesi amacıyla, dünya çapında tanınabilir gereklilikleri belirlemek için, (GOTS) Standart oluşturma konusunda yetkinliği olan uluslararası firmalar tarafından geliştirilmiştir.

GOTS Uluslararası Çalışma Gurubu, tanınan dört üye organizasyondan oluşturulmuştur; OTA (ABD), IVN (Almanya), Soil Association (İngiltere) ve JOCA (Japonya). Organik tarım, çevre ve sosyal sorumluluğu olan tekstil üretimi ile ilgili deneyimlerini kullanarak uluslararası organizasyon ve uzmanlarla birlikte GITS’a katkıda bulunmaktadır. Global Organik Tekstil Standardı hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz www.global-standard.org.