• media.page.imagelinktitleformat

Pamuk İplik

Pamuk İplik

Topkapı İplik, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle dünya çapında kısa elyaf iplik teknolojisi inovasyonları konusunda en önde gelen kuruluşlardandır.Yeni jenersayon iplik makinalarının bir çoğu Topkapı İplik tesislerinde ilk defa test edilmiş, tecrübelerimiz doğrultusunda geliştirilmiş ve bundan sonradır ki dünya piyasalarına sunulmuştur.

Topkapı İplik, inovasyon ve teknolojik gelişmeye konsantre olmak suretiyle, en kaliteli iplikleri katma değerli tekstil ürünlerinde kullanılmak üzere üretmektedir.Topkapı İplik COM4® Compact, Twin-Siro , Vario ve Vortex iplikler konusunda uzmanlaşmış bir şirket olarak ürünlerinize değer katan iplikler üretmektedir.

“Hindistan’da yabani ağaçlar var, meyvelerinden koyun yünü kadar güzel bir çeşit yün çıkmaktadır.Hintliler bu ağacın yününden elbiselerini yapmaktadırlar” diyor bir kitabında ünlü tarihçi Heredot ve ilave ediyor “bu yünden üretilen iplikler koyun yününe oranla daha ince ve zariftir.” Pamuk, genel olarak ağaç yünü veya bitki yünü olarak adlandırılmaktaydı antik çağlarda.

5500 yıl once Peru ve Hindistan’da evcilleştirilen pamuk, Antik Roma için lüx bir elyaf, Hintli kumaşçıların sanatkarlığı için bir tuval ve Yeni Dünya’nın sömürgeleştirilmesinde önemli bir motivasyon unsuruydu.Büyük İskender, Hindistan Avrupa’ya dönerken yanında pamuktan yapılmış elbiselerle dönmüştü.

Topkapı İplik, tabiatın bu eşsiz hediyesini büyük bir dikkat ve özenle ipliğe ve kumaşa dönüştürmektedir.Günümüzde pamuk, sanayide kullanılan en dikkat çekici tarımsal ürün olarak, milyonlarca ailenin geçim kaynağı olarak öne çıkmaktadır.